Blog

Krabice, kartony, lepidlo, izolepa a barvičky

 Říká se, že v jednoduchosti je krása a já mám pocit, že i dneska v té rychlé, elektronické době stále platí, že obyčejné hračky děti nakonec nejvíc zaujmou. Nabízejí jim totiž mnohem větší možnost zapojit a rozvíjet fantazii a kreativitu.  Vždycky jsem si schovávala různé krabice a krabičky, protože by se "jednou mohly hodit", znáte to. A heleme se, ony se hodí! Za tu dobu co mám děti jsem setrojila tolik strojů, robotů, postavila domy, heliport, autobus, tramvaj, hlavolamy..

 Říká se, že v jednoduchosti je krása a já mám pocit, že i dneska v té rychlé, elektronické době stále platí, že obyčejné hračky děti nakonec nejvíc zaujmou. Nabízejí jim totiž mnohem větší možnost zapojit a rozvíjet fantazii a kreativitu. 
Vždycky jsem si schovávala různé krabice a krabičky, protože by se "jednou mohly hodit", znáte to. A heleme se, ony se hodí! Za tu dobu co mám děti jsem setrojila tolik strojů, robotů, postavila domy, heliport, autobus, tramvaj, hlavolamy...
Většinu těch věcí jsem dělala pro synka, kterému je teď už 8 let. Většinu těch věcí jsme dělali spolu, on pomáhal, trpělivě čekal, koukal, pozoroval....až jednoho dne si vzal krabici, izolepu a nůžky a začal sám tvořit. Jupijou mise byla dokončena, poslání splněno a geny se nezapřely! :-D
Mrkněte, co všechno jsme dokázali vyrobit! Inspirujte se a zažijte to potěšení z procesu vymýšlení, výroby a hotového výrobku. Stojí to za to.

      

       
    

    

  

Výroba pomůcek, her a aktivit po domácku

 Když chcete dětem doma výrábět hry a aktivity, mám pro Vás pár tipů a vychytávek, které Vám usnadní práci a Vaše výrobky pak budou trvanlivější a precizní.  1) LAMINOVAČKA a LAMINOVACÍ FOLIE - pokud vyrábíte hry a aktivity k opakovanému použití, pak je určitě vhodné výrobky zalaminovat. Laminovací folie vytištěné věci zpevní, ochrání proti zmačkání a namočení a prodlouží jejich životnost. Mě se osvědčily folie o síle 100micronů. Díky ní také můžete opakovaně používat i aktivity, kde se něco vyplňuje, píše nebo kreslí.

 Když chcete dětem doma výrábět hry a aktivity, mám pro Vás pár tipů a vychytávek, které Vám usnadní práci a Vaše výrobky pak budou trvanlivější a precizní. 

1) LAMINOVAČKA a LAMINOVACÍ FOLIE - pokud vyrábíte hry a aktivity k opakovanému použití, pak je určitě vhodné výrobky zalaminovat. Laminovací folie vytištěné věci zpevní, ochrání proti zmačkání a namočení a prodlouží jejich životnost. Mě se osvědčily folie o síle 100micronů. Díky ní také můžete opakovaně používat i aktivity, kde se něco vyplňuje, píše nebo kreslí. Na folii se používají mazatelné fixy na bílou tabuli,  které snadno setřete papírovým kapesníkem, pokud jsou zaschlé a nejde to na sucho, použijte vlhčené ubrousky ;-)
TIP: Pokud nemáte doma laminovačku a nechce se Vám hned investovat do jejího nákupu, můžete zkusit folie zažehlit žehličkou na nejvyšší stupeň a bez páry. Nezapomeňte folii před žehlením překrýt utěrkou. Nákup laminovačky se Vám ale určitě brzo vyplatí. A nestojí zas tak moc. Ta z Lidlu má celkem kladné ohlasy (nemám osobní zkušenost).

2) ŘEZAČKA - ta se hodí jak na papír tak zalaminované výrobky, pokud potřebujete vystříhat například pexeso nebo jiné kartičky, práci urychlí a hlavně pomůže s přesností. 
TIP: dají se sehnat už kolem 200Kč a třeba i s různými nástavci - vlnovkou, perforovaným řezem...to se může hodit.

       

3) KRUHOVÁ ŘEZAČKA - to je nezastupitelný pomocník! Karetní hry Postřeh! z mé nabídky budete mít díky ní vyrobené raz dva. S koupí neváhejte, nebudete litovat. Dá se koupit za cca 100Kč v Lidlu ;-)



4) ZAOBLOVAČ ROHŮ - je taková třešnička na dortu při výrobě her a aktivit. Nutně ji nepotřebujete, ale jestli se do toho pustíte, brzo se Vám bude hodit. Laminovací folie je po zatavení a nastříhání dost ostrá a rohy opravdu píchají, zejména pro malé děti by se zaoblení rohů hodilo ;-) Dá se koupit už od cca 150Kč. Existuje několik tipů a hlavně velikostí podle výsledného zaoblení rohu, tak si nejdříve trochu prozkoumejte nabídku. 




Nejlepší domácí modelína

Většina dětí miluje modelínu... a tak se s Vámi musím podělit o zaručený recept na opravdu nejjednodušší a nejlepší domácí modelínu bez zdlouhavého vaření a míchání: 1) 750g hladké mouky smíchejte s 400g soli a přidejte 5 lžic oleje. 2) Do 1 litru vroucí vody nasypte 30g kyseliny citronové, nechte rozpustit a s vařečkou smíchejte s moukou, solí a olejem.

Většina dětí miluje modelínu... a tak se s Vámi musím podělit o zaručený recept na opravdu nejjednodušší a nejlepší domácí modelínu bez zdlouhavého vaření a míchání:

1) 750g hladké mouky smíchejte s 400g soli a přidejte 5 lžic oleje.
2) Do 1 litru vroucí vody nasypte 30g kyseliny citronové, nechte rozpustit a s vařečkou smíchejte s moukou, solí a olejem.
3) Nechcte cca 10 minut odstát a pak pořádně propracujte rukama.

Obarvit můžete pomocí suchých potravinářských barev - koupíte v obyč drogeriích. Mého synka napadlo modelínu ovonět skořicí a je skutečně úžasná. Skvěle se s ní pracuje, přidáním nebo ubráním trochy vody si můžete regulovat tuhost hmoty. 

Uchovávejte v uzavíratelných krabičkách, na vzduchu vysychá a tvrdne. My ji máme doma už určitě více jak půl roku, možná rok a je stále stejně kvalitní. Z koberce ji kdyžtak dostanene po ztvrdnutí buď vysavačem nebo prostě vyškrábáním. 

Pro domácí potřeby pro 1-2 děti postačí poloviční dávka.





Dlouhé dny doma

 Jak zvládáte doma dlouhé dny, když nemůžete ven?  U nás jde teda o životy! :-) Mám dvě velmi živé a aktivní děti (8 a 4 roky), které potřebují pohyb, prostor a akci. K tomu produkují neskutečné množství zvuků v různých hladinách a intenzitě, nikdy ale nepřestávají. I kdybych je nechala celý den sedět u telky (což by sice vydržely, ale nenechávám), večer by byly obě nevybité a tak nějak nenaplněné - potřebují prostě akci, zaměstnat mozek i tělo. Oba mají rádi takové ty hledací, poznávací, postřehové aktivity, takže neustále něco schováváme a hledáme, něco z toho skládáme, luštíme a objevujeme. Tady je pár tipů, co nás baví: 1) Zavázané oči - jeden ( nebo dva - respektivě obě děti najednou) si zaváže oči.

 Jak zvládáte doma dlouhé dny, když nemůžete ven? 

U nás jde teda o životy! :-) Mám dvě velmi živé a aktivní děti (8 a 4 roky), které potřebují pohyb, prostor a akci. K tomu produkují neskutečné množství zvuků v různých hladinách a intenzitě, nikdy ale nepřestávají. I kdybych je nechala celý den sedět u telky (což by sice vydržely, ale nenechávám), večer by byly obě nevybité a tak nějak nenaplněné - potřebují prostě akci, zaměstnat mozek i tělo. Oba mají rádi takové ty hledací, poznávací, postřehové aktivity, takže neustále něco schováváme a hledáme, něco z toho skládáme, luštíme a objevujeme.

Tady je pár tipů, co nás baví:
1) Zavázané oči - jeden ( nebo dva - respektivě obě děti najednou) si zaváže oči. Nachystáte si cca 10 věcí - menším dětem vybírejte věci z pokojíčku, jejich hračky, které dobře znají, aby měly šanci je poznat. Já sama tohle poznávání mám moc ráda, starší syn už dokáže občas vybrat věc, která mi chvíli trvá a to je zábava. Dá se hrát i třeba s vůněmi, ochutnáváním, zvuky...

2) Najdi - oba dva rádi hledají, a tak schováváme - plastové figurky, autíčka, lístečky s písmeny, ze kterých pak starší skládá tajenku nebo třeba návod, jak postupovat v dalším hledání (když je to součástí delší hry). Schovávaná věc by měla být vždycky trošku vidět, což ale malé děti nechápou a soblibou vše nastrkají do šuplíků a v zápětí zapomenou, co kam daly...takhle už nám pár figurek a autíček dočasně zmizelo :-D

3) Nakresli sebe - myslím, že skoro všechny děti baví, když se nějaká hra, pohádka, vyprávění.... vztahuje k jejich osobě. Nakreslit sám sebe v životní velikosti baví i dospěláky. Stačí role papíru nebo nějaký balicí papír, obkreslit postavu dítěte a fantazii se meze nekladou ;-) 

4) Roličky od toaleťáku - s těmi se dá dělat věcí! Tak třeba na papír nakreslit postavičky, nalepit na roličky a hrát divadlo ;-) Hraní divadla děti baví, často raději samy hrají než koukají....a i samotný proces výroby je zábavný a zabaví na kus dne. 

5) Pantomima - ta u nás také frčí. A zvládají ji děti už třeba kolem 4 let. Samozřejmě zpočátku používají zvuky a tak, ale brzo se naučí a pochopí.

6) Opičí dráha - ta se dá postavit i na malém prostoru, děti rády plní úkoly, snaží se.... stačí karimatka, balonek, lžička s pinpongáčem nebo oříškem, někam doběhnout, něco přinést, kotrmelec, holubička...

7) Přines - třeba minulý týden jsme si takto opakovali geometrická tělesa ;-) Starší si napíše seznam: " přines dvě různé koule, tři krychle..." , mladší nakreslím obrázky: třeba kartáček, žlutou kostku dupla, zelené autíčko.... 
- další varianta může být: například věci na počáteční písmeno, něco na co se dá hrát, přines červené věci

8) Fazole - pokud máte doma třeba dvě kila luštěnin, které můžete smíchat, nasypte je do velké mísy a do nich schovejte různé předměty - ořech, minci, korálek, kamínek... mísu podložte třeba ještě plechem nebo větším podnosem, bude se vám pak lépe uklízet :-D

9) Kreslení na etapy - nakreslete pouze kousek, základní tvar věci a nechte chvíli děti hádat, co by to mohlo být. Pak postupně dokreslujte detaily... děti krásně zapojí fantazii, představivost...

10) Úryvky z večerníčků, filmů, písničky - to se dá hrát třeba při vaření ;-) řeknete nějakou známou hlášku, úryvek, zanotujete melodii znělky.... a hádá se z jaké pohádky to je :-)